Kriz Sürecinde Liderlik!

Gündem çok hızlı değişiyor. Öyle ki  bu yazıyı yazarken bile; bir yerlerde farkında bile olmadığımız ama bizi fazlasıyla etkileyecek bambaşka sürprizler gelişiyor olabilir. Celil Zeki yazdı…

Bugünlerde gündem çok hızlı değişiyor. Öyle ki  bu yazıyı yazarken bile; bir yerlerde farkında bile olmadığımız ama bizi fazlasıyla etkileyecek bambaşka sürprizler gelişiyor olabilir.
Bu nedenle liderlerin çok daha uyanık olması şart!
Büyük ya da küçük her kurumda, tüm liderler; bir yandan mevcut krizi yönetip finansal durumu kollarken diğer yandan geleceğe adapte olacak planlar yapmak zorunda. “Kurumların değişen ve kimsenin bilmediği bu yepyeni dünya düzeninde nasıl bir başlangıç yapmaları gerekiyor?” Liderler bu sorunun yanıtını aramalı, firmalarını buna nasıl hazırlamalılar…
Tüm olup bitene çok hızlı adaptasyon sağlamak en önemlisi… Sonrasında hızla lider kadrolarıyla acil durum planları hazırlanıp masaya yatırılmalı. Bu sayede yöneticilerin de çözümün bir parçası olmasını sağlayabilirler.

Peki, yol haritası nasıl olmalı?
– Öncelik hiç kuşkusuz çalışanların sağlığı — Gösterilecek her türlü duyarlı davranış çalışanların iş motivasyonu ve firmaya olan aidiyetini artıracaktır. Unutmayalım: Çalışanlar liderlere emanet ve onlara kriz sonrası çok daha fazla ihtiyaç duyacağız.
– Çalışanlarla sürekli iletişimde olmak — İster şu an işte isterse evde olsunlar sizin hassasiyetiniz onlara güven verecektir.
– Zaman tanımak/Sabır göstermek — Herkesin algısının ve algıladıkları duruma reaksiyonlarının farklı olduğunu anımsayın. Bazı çalışanlar değişen şartlara kısa sürede adapte olamayabilir. Onlara zaman tanımalı ve duygusal dayanıklılık konusunda sabırla eğitmeliyiz.
– Evden çalışma modeli — Eğer işyerinde/sahada çalışmak gerekmiyorsa evden çalışma modeline geçilmesi hızla teşvik edilmeli. Ayrıca bu uygulamanın gelecekte daha verimli ve ekonomik bir çalışma modeli oluşturabileceği olasılığı üzerinde de durulması akıllıca olur.
– Yenilikçi, yaratıcı, basit, hizmet odaklı fikirler — Mevcut müşterilere servisi sağlıklı sürdürebilmek için yeni ve pratik yollar bulunup denenmeli. Değişen müşteri talepleri için ön hazırlık yapılmalı.
– Daha yalın ve verimli üretim modelleri — Yeni ve etkin modeller üzerinde yönetim kadrosuyla çalışmalar başlatılmalı. Yeni farklı ürünler bulmak ve denemek için çok ideal bir zamandayız. Şu anda bu zaman ve emek yatırımını yaparsanız kriz sonrası büyük bir avantaj elde edebilirsiniz.

Bu kriz döneminde kendinizi de göz ardı etmediğinizden emin olun. Her şeyin başı sağlık. Sağlığınıza dikkat edin, sakin kalın ve ailenize zaman ayırın. Bu aile bağlarını hatırlamak, güçlendirmek ve destek alıp vermek için çok çok iyi bir zaman!

Ayrıca;
– Geçmişte ihmal ettiğiniz arkadaşlarınıza ulaşabilir,
– Diğer iş alanlarınızdaki “network”ünüzle fikir alış verişinde bulunabilir ve/veya
– İş ortağı danışmanlarınızla temasa geçebilirsiniz.

Inter Motto olarak; bu kriz döneminden daha güçlü çıkmanız için gereken desteği sağlamak üzere;
– Farklı sektörlerden gelen farklı çözüm ortağı danışmanlarımızın; bilgi, donanım ve tecrübesini
– Hem genele açık yayın, video ve makalelerle
– Hem de talep ettiğiniz özel görüşme ve çevrimiçi çalıştaylar vasıtasıyla
Paylaşmayı sürdüreceğiz.

Celil Zeki Kimdir?

celilzeki
Celil Zeki

Inter Motto ortaklarından, Üretim ve Operasyon Yönetimi Danışmanı Celil Zeki, çok uluslu tekstil kurumlarında üst düzey yöneticilik deneyimine sahiptir.
Celil Zeki, 25 yıllık liderlik deneyiminde, dünyanın birçok bölgesinde verimlilik de değişim yönetimi süreçlerinde bulundu.
Dünyanın bir çok farklı bölgesinde, kurumsal iyileştirmeler ve değişim yönetimi organizasyonlarında proje yöneten, Inter Motto Yalın Ekibi Lideri Celil Zeki, Değişim Yönetimi, Sürekli İyileştirme, Yalın 6 Sigma araçlarını kullanarak verimlilik artırma, Eğitim ve Yetenek yönetimi, Endüstri 4.0, Proje Yönetimi alanlarında danışmanlık yapmaktadır.